OA180APL-22-1TB1868
OA180APL-22-1TB1868
OA180APL-22-1TB1868
DigiKey Part Number
1053-OA180APL-22-1TB1868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA180APL-22-1TB1868
Description
FAN 230AC 180X180X65MM IP68 TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 180mm L x 180mm H Ball 400.0 CFM (11.20m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
65.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
80.0W
Series
RPM
3250 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
65.00mm
Weight
4 lbs (1.8 kg)
Air Flow
400.0 CFM (11.20m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.800 in H2O (199.3 Pa)
Material - Blade
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C