SZMMSZ24T3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 4,152
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 27,000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 71
Zener Diode 24 V 500 mW Surface Mount SOD-123
SZMMSZ24T3G
DigiKey Part Number
SZMMSZ24T3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ24T3G
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMMSZ24T3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms
Supplier Device Package
SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V