SZMM5Z12VT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 22,614
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 4,316
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 874
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
SZMM5Z12VT1G
DigiKey Part Number
SZMM5Z12VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM5Z12VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM5Z12VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z12VT1G
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMM5Z12VT1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V