NSS1C200LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 120MHz 490 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
NSS1C200LT1G
DigiKey Part Number
NSS1C200LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS1C200LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS1C200LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS1C200LT1G
Description
TRANS PNP 100V 2A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NSS1C200LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 50mA, 2V
Mfr
Power - Max
490 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
120MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 200mA, 2A