NSR20F20NXT5G
DigiKey Part Number
NSR20F20NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR20F20NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR20F20NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR20F20NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 2A Surface Mount 2-DSN (1.6x.80)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2-DSN (1.6x.80)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 2 A