NCV8730BMTW1500TBG
DigiKey Part Number
488-NCV8730BMTW1500TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8730BMTW1500TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8730BMTW1500TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8730BMTW1500TBG
Description
IC REG LINEAR 15V 150MA 6-WDFNW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WDFNW (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8730BMTW1500TBG Models
Category
Current - Supply (Max)
450 µA
Mfr
PSRR
80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
38V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 150mA