LM2576D2TR4-3.3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 10,480
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 889
Texas Instruments
In Stock: 60
Texas Instruments
In Stock: 4
In Stock: 123
In Stock: 107
In Stock: 678
In Stock: 713
In Stock: 77
Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2576D2TR4-3.3G
DigiKey Part Number
LM2576D2TR4-3.3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2576D2TR4-3.3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576D2TR4-3.3G
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A D2PAK-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576D2TR4-3.3G Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive or Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
D2PAK-5
Voltage - Input (Min)
7V