GBPC15005W is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 90
Datasheet
Similar
In Stock: 957
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V Through Hole GBPC-W
GBPC15005W
DigiKey Part Number
GBPC15005WFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBPC15005W
Description
BRIDGE RECT 1P 50V 15A GBPC-W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 7.5 A
Manufacturer
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, GBPC-W
Technology
Standard
Supplier Device Package
GBPC-W
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
15 A