FOD817A300
DigiKey Part Number
FOD817A300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FOD817A300
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS 4-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Manufacturer
onsemi
Current - Output / Channel
50mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
200mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Current Transfer Ratio (Min)
80% @ 5mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
160% @ 5mA
Package / Case
4-DIP (0.300", 7.62mm)