FJX3001RTF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 54,289
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 44
Upgrade
Nexperia USA Inc.
In Stock: 286
Upgrade
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 10
Toshiba Semiconductor and Storage
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) NPN - Pre-Biased 50 V 100 mA 250 MHz 200 mW Surface Mount SOT-323
FJX3001RTF
DigiKey Part Number
FJX3001RTF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJX3001RTF
Description
TRANS PREBIAS NPN 50V SOT323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FJX3001RTF Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
20 @ 10mA, 5V
Manufacturer
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 500µA, 10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
250 MHz
Transistor Type
NPN - Pre-Biased
Power - Max
200 mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Resistors Included
R1 and R2
Supplier Device Package
SOT-323
Resistor - Base (R1)
4.7 kOhms
Base Product Number
Resistor - Emitter Base (R2)
4.7 kOhms