BZX84C6V8ET1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 12,412
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Zener Diode 6.8 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3,TO-236-3,Micro3,SSD3,SST3
BZX84C6V8ET1
DigiKey Part Number
BZX84C6V8ET1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8ET1
Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C6V8ET1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms