BZX84C4V7ET1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,774
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diotec Semiconductor
In Stock: 942
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 4.7 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C4V7ET1G
DigiKey Part Number
BZX84C4V7ET1GOS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C4V7ET1G
Description
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C4V7ET1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms