BZX84C3V3LT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 395
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 20,765
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Diotec Semiconductor
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 10
Zener Diode 3.3 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C3V3LT3G
DigiKey Part Number
BZX84C3V3LT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3LT3G
Description
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C3V3LT3G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW