BZX84C3V3ET3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 395
Datasheet
In Stock: 2,500
In Stock: 48
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Good-Ark Semiconductor
Diodes Incorporated
In Stock: 82
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Zener Diode 3.3 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C3V3ET3
DigiKey Part Number
BZX84C3V3ET3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3ET3
Description
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms