BZX84B5V1LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 4,286
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.1 V 225 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3
BZX84B5V1LT1
DigiKey Part Number
BZX84B5V1LT1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1LT1
Description
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B5V1LT1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW