G7L-1A-BUB-J-CB-AC200/240 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
G7L-1A-BUB-J-CB-AC200/240
DigiKey Part Number
39-G7L1ABUBJCBAC200240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-1A-BUB-J-CB-AC200/240
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-1A-BUB-J-CB-AC200/240 Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
150 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
36 VAC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Load - Max Switching
7500VA
Relay Type
Coil Current
10.2 mA
Coil Resistance
21 kOhms