EE-SX4160-W11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 3,370
Datasheet
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 250
Datasheet
Optical Sensor Through-Beam 0.374" (9.5mm) Module, Wire Leads
EE-SX4160-W11
DigiKey Part Number
39-EE-SX4160-W11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE-SX4160-W11
Description
SENSOR OPTICAL 9.5MM MODULE SLOT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EE-SX4160-W11 Models
Category
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
Current - Supply
3.2 mA
Packaging
Bag
Voltage - Supply
4.5V ~ 16V
Part Status
Obsolete
Response Time
3µs, 20µs
Sensing Distance
0.374" (9.5mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C