Z-15GQ55-B
DigiKey Part Number
Z8185-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15GQ55-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z-15GQ55-B Models
Category
Termination Style
Screw Terminal
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Ingress Protection
IP62
Series
Operating Force
540gf
Packaging
Bulk
Release Force
114gf
Part Status
Active
Operating Position
0.859" (21.8mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.071" (1.8mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.002" (0.05mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 6A (DC)
Overtravel
0.217" (5.5mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Overtravel Plunger
Operating Temperature
-15°C ~ 80°C