S8VK-G24048
DigiKey Part Number
Z3752-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-G24048
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
EDA/CAD Models
S8VK-G24048 Models
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Size / Dimension
5.91" L x 2.36" W x 4.92" H (150.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A