Image for R88M-K1K520F-OS2 is not available
R88M-K1K520F-OS2
DigiKey Part Number
R88M-K1K520F-OS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K1K520F-OS2
Description
SERVOMOTOR 2000 RPM 400V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 2000 RPM 1.5kW Incremental 400VAC
Size / Dimension
Square - 5.118" x 5.118" (130.00mm x 130.00mm)
Diameter - Shaft
0.866" (22.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.709" (145.00mm)
Features
Key, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
3045 / 21500
Voltage - Rated
400VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
2000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1014 / 7160
Weight
15 lbs (6.8 kg)
Power - Rated
1.5kW