Image for R88M-GP20030H-BS2 is not available
R88M-GP20030H-BS2
DigiKey Part Number
R88M-GP20030H-BS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-GP20030H-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 200W Incremental 200VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-GP20030H-BS2 Models
Size / Dimension
Square - 3.150" x 3.150" (80.00mm x 80.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
3.543" (90.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Cable with Connector
Type
AC Motor
Features
Brake, Key
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
254.9 / 1800
Voltage - Rated
200VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CSA, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
90.65 / 640
Weight
4.4 lbs (2 kg)
Power - Rated
200W