R88M-G10030H
DigiKey Part Number
Z10010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-G10030H
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 100W Incremental 200VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-G10030H Models
Category
Encoder Type
Incremental
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Size / Dimension
Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.811" (46.00mm)
Type
AC Motor
Termination Style
Cable with Connector
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
127.5 / 900
Voltage - Rated
200VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CSA, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
45.32 / 320
Weight
1.1 lbs (499 g)
Power - Rated
100W