MY4N-GS-ML DC100/110 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Automation and Safety
In Stock: 84
Datasheet
Image for MY4N-GS-ML DC100/110 is not available
MY4N-GS-ML DC100/110
DigiKey Part Number
236-MY4N-GS-MLDC100/110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4N-GS-ML DC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
88 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
11 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA, 1320W
Coil Resistance
11.44 kOhms
Coil Current
9.6 mA