MY2N-CR-GS AC220/240 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MY2N-CR-GS AC220/240
DigiKey Part Number
MY2N-CR-GSAC220/240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2N-CR-GS AC220/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable
Datasheet
EDA/CAD Models
MY2N-CR-GS AC220/240 Models
Category
Features
Lighted Indicator, RC Circuit
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
72 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1750VA, 1540W
Coil Resistance
15.92 kOhms
Coil Current
15.1 mA