MKS1XT-10 AC120
DigiKey Part Number
Z2954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS1XT-10 AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 120V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus, TUV
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2200W
Coil Resistance
1.13 kOhms
Coil Current
19.3 mA