MJN3C-IN-AC120
DigiKey Part Number
Z10441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3C-IN-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator, Test Button
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Coil Resistance
1.7 kOhms
Coil Current
16.7 mA