MJN2CK-AC24
DigiKey Part Number
Z12117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2CK-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
88 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
70.8 mA