MJN2C-AC240
DigiKey Part Number
MJN2C-AC240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2C-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
204 VAC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
10 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 60°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
9.1 kOhms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
7.1 mA