MGN1X-DC24
DigiKey Part Number
Z262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN1X-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 24VDC Coil Chassis Mount
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
290 Ohms
Load - Max Switching
18000VA, 840W
Base Product Number
Coil Current
83.3 mA