MGN1X-DC12
DigiKey Part Number
Z261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN1X-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 12VDC Coil Chassis Mount
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
72 Ohms
Load - Max Switching
18000VA, 840W
Base Product Number
Coil Current
167 mA