MGN1C-DC24
DigiKey Part Number
Z258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN1C-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
290 Ohms
Load - Max Switching
18000VA, 840W
Base Product Number
Coil Current
83.3 mA