LY4N-AC240
DigiKey Part Number
Z11246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4N-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 240VAC Coil Socketable
EDA/CAD Models
LY4N-AC240 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
9 kOhms
Coil Current
9.5 mA