LY4-AC100/110
DigiKey Part Number
Z12585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY4-AC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 110VAC Coil Socketable
EDA/CAD Models
LY4-AC100/110 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
1.8 kOhms
Coil Current
21.8 mA