K3HB-SSD AC100-240
DigiKey Part Number
K3HB-SSDAC100-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K3HB-SSD AC100-240
Description
PROCESS METER LCD PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LCD - Dual Color Characters, Backlight Display Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K3HB-SSD AC100-240 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
Option Cards Available
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Process Meter
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Measuring Type
Process
Features
Option Cards Available
Measuring Range
0 ~ 20mA, ±10VDC
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Weight
0.662 lb (300.28 g)
Number of Characters Per Row
5, 5
Base Product Number
Display Characters - Height
0.560" (14.20mm), 0.192" (4.90mm)