J7KN-10D-01 24D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 10 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
J7KN-10D-01 24D
DigiKey Part Number
J7KN-10D-0124D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J7KN-10D-01 24D
Description
CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
J7KN-10D-01 24D Models
Category
Contact Rating (Current)
10 A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
24VDC