G7SA-5A1B-DC24
DigiKey Part Number
Z2944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7SA-5A1B-DC24
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Socketable, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7SA-5A1B-DC24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination Style
PC Pin, Plug In
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Must Operate Voltage
18 VDC
Series
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
10 ms
Mounting Type
Socketable, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Current
20.8 mA
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Power
500mW
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
1.15 kOhms