G2RV-ST500-AP AC110
DigiKey Part Number
236-G2RV-ST500-APAC110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RV-ST500-AP AC110
Description
RELAY GEN PURP SPDT 50MA 110V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) DIN Rail
Category
Features
Socket Included
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Termination Style
Spring Terminal
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
11 VAC
Operate Time
20 ms
Mounting Type
DIN Rail
Release Time
40 ms
Coil Voltage
110VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
50 mA
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Switching Voltage
30VAC, 36VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Coil Current
6.4 mA
Coil Resistance
17.188 kOhms