G2R-2-SND-DC12(S)
DigiKey Part Number
Z6240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-2-SND-DC12(S)
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G2R-2-SND-DC12(S) Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Diode, Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CE, CSA, LR, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
278 Ohms
Coil Current
43.2 mA