G2R-1-T-AC120
G2R-1-T-AC120
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-1-T-AC120
DigiKey Part Number
Z7947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-1-T-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G2R-1-T-AC120 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3800VA, 1250W
Coil Resistance
6.5 kOhms
Coil Current
7.5 mA