Image for E5CS-QGU-W AC100-240 is not available
E5CS-QGU-W AC100-240
DigiKey Part Number
E5CS-QGU-WAC100-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5CS-QGU-W AC100-240
Description
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Controller (Thermistor, NTC) 100 ~ 240VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E5CS-QGU-W AC100-240 Models
Category
Display Type
LED - Red Characters
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Display Characters - Height
0.531" (13.50mm)
Series
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Temperature Controller (Thermistor, NTC)
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Input Range
-50°C ~ 300°C
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Output Type
Voltage (External SSR)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C