E5CB-Q1P AC100-240
DigiKey Part Number
E5CB-Q1PAC100-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5CB-Q1P AC100-240
Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Controller (RTD) 100 ~ 240VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E5CB-Q1P AC100-240 Models
Category
Display Type
LED - Dual Color Characters
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Display Characters - Height
0.638" (16.20mm)
Series
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 45.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Temperature Controller (RTD)
Termination Style
Screw Terminal
Input Range
-200°C ~ 850°C
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type
Relay, Voltage (External SSR)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C