E3AS-HL150LMT M3
DigiKey Part Number
236-E3AS-HL150LMTM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-HL150LMT M3
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Triangulation Optical Sensor 1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm) PNP-NC/NO
Category
Output Configuration
PNP-NC/NO
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Light Source
Red Laser Diode (660nm)
Series
Connection Method
Connector, M8
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP67G, IP69K
Part Status
Active
Cable Length
11.81" (300.00mm)
Sensing Method
Triangulation
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
1.378" ~ 5.906" (35mm ~ 150mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V