E2E-X15D2-T 2M
DigiKey Part Number
236-E2E-X15D2-T2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X15D2-T 2M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
12V ~ 24V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Indicator
LED
Output Type
NC, 2-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
250Hz