E2B-M30LS15-M1-B2
DigiKey Part Number
Z4240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2B-M30LS15-M1-B2
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2B-M30LS15-M1-B2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
250Hz