Image for A3CT-90A1-24EG is not available
A3CT-90A1-24EG
DigiKey Part Number
A3CT-90A1-24EG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3CT-90A1-24EG
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Green
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V