A165E-LS-24D-01
A165E-LS-24D-01
A165E-LS-24D-01
DigiKey Part Number
Z1425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A165E-LS-24D-01
Description
SWITCH ESTOP TWIST RESET 5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch SPST-NC Panel Mount, Front Illuminated (Red)
Category
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage Rating - AC
125 V
Series
Voltage Rating - DC
30 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Reset Operation
Twist
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Circuit
SPST-NC
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC