SLX040A0XY3-SRZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SLX040A0XY3-SRZ |
Description | 40A DC/DC CONVERT 0.45-2.0V, SAT |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | DC DC Converter Output 40A 7V - 14V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 7V | Approval Agency CSA, UL, VDE |
Voltage - Input (Max) 14V | Standard Number 62368-1 |
Current - Output (Max) 40A |