QODN167A0B41-AHZ
DigiKey Part Number
555-QODN167A0B41-AHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QODN167A0B41-AHZ
Description
BUS CONVERTER, 2000W QUARTER-BRI
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 167A 40V - 60V Input
Category
Power (Watts)
2 kW
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
98.5%
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.61" H (58.4mm x 36.8mm x 15.5mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Current - Output (Max)
167A