QBVW033A0B41-HZ
DigiKey Part Number
555-QBVW033A0B41-HZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QBVW033A0B41-HZ
Description
DC DC CONVERTER 12V 400W
Detailed Description
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 12V 33A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Intermediate Bus Converter
Efficiency
96%
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
5-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Current - Output (Max)
33A