A99089-025 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omnetics
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
A99089-025
DigiKey Part Number
2262-A99089-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A99089-025
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A99089-025 Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder
Packaging
Case
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact